Kaip užšaldyti kaulų sultinį
Jei turite išties didelį puodą galite pagudrauti ir išsivirti daug kaulų sultinio vienu kartu. Šaldytuve jį galite laikyti iki savaitės, o šaldiklyje iki 3 mėnesių.
Pravėsusį sultinį išpilstykite į šaldymui tinkamus indelius. Būna pirkti specialių, nors galima pririnkti indelių nuo grietinės ar netgi panaudoti keksiukų kepimo formeles. Užsišaldykite kaulų sultinį kameroje, o kai jau bus sustingęs perdėkite į jums patogų didesnį konteinerį ar maišelį.
Sultinio ledukus galėsite laikyti iki 3 mėnesių, o skanios ir sveikos sriubos išsivirsite bet kada, nebereikės planuotis sriubą diena anksčiau, kad išsivirti sultinio.
Kaip išvirti skanų ir sveiką naminį sultinį?
Jau nuo pat mažumės žinome, kad sultinys ir iš jo išvirta sriuba - sveikas, lengvai virškinamas ir susirgus jėgas atgauti padedantis maistas. Žinoma, tik tuomet, jeigu sultinys natūralus, teisingai išvirtas namuose, pasirinkus kokybiškus ingredientus. Dalinamės gudrybėmis ir receptais, kaip išvirti skaniausius ir sveikiausius sultinius: vištienos, mėsos, kaulų, žuvies ir daržovių.
KAIP IŠVIRTI VIŠTIENOS SULTINĮ?
Vištienos sultinys pelnytai vadinamas „žydišku penicilinu“. Jis tikrai puikiai tinka ligoniams, padeda sustiprėti, tačiau neapkrauna kovai su liga visas jėgas skiriančio organizmo virškinimo sistemos. Vištienos sultinys taip pat populiarus dėl to, kad jį išvirti nesudėtinga ir nebrangu.
Nuotraukos šaltinis Shutterstock
Vištienos ir jos dalių pasirinkimas. Vištienos sultinį galima virti iš viso paukščio. Tą verta daryti, jeigu turite senesnį paukštį, kurio mėsa kietoka, nelabai skani, o sultiniui - puikiai tinkanti. Iš senesnio paukščio išvirtas sultinys bus sodresnio skonio, be to ilgiau gyvenęs paukštis savo kauluose ir audiniuose sukaupia daugiau mineralinių medžiagų, kurios ilgiau verdant patenka į sultinį.
Žinoma, sultiniui puikiai tiks ir kitos, pigesnės vištos dalys, likučiai, pavyzdžiui, nugarėlės, kakliukai, sparnų galiukai, kojos ir pan. Taupi idėja - rinkti visas vištienos nuopjovas, odeles, kauliukus (pavyzdžiui, jeigu nukaulinate ketvirčius ar blauzdeles) ir juos užšaldyti, o prikaupus didesnį maišelį, iš šių likučių virti sultinį.
Iš žalios vištienos ir jos kaulų išvirsite baltąjį sultinį. O rudasis sultinys verdamas iš keptos vištos kaulų. Šio sultinio skonis kiek silpnesnis, jis tamsesnis ir mitybine verte šiek tiek menkesnis už baltajį, tačiau taip pat puikus. Norėdama pasigaminti rudąjį sultinį, suvalgę keptą vištą jos kaulus pasilikite ir iš jų sultinį virkite taip pat, kaip ir baltąjį. Tik keli skirtumai - rudąjį sultinį prieskoniais gardinkite saikingiau (juk kepama višta jau buvo paskaninta ar marinuota prieskoniuose) ir virkite trumpiau, apie 2-3 valandas, nenupilant pirmojo vandens.
Vanduo. Vandens ir vištienos santykis - skonio reikalas. Dažniausiai pasirinkti didesni paukštienos gabaliukai, kauliukai sukapojami (kad puode užimtų mažiau vietos) ir užpilami vandeniu taip, kad būtų vos apsemti. Jeigu norite lengvo, ne tokio sodraus ir neriebaus sultinio, tai vandens pilkite daugiau.

Gaminimo rekomendacijos
- Sudėkite kaulus į didelį puodą ir įpilkite vandens, kad vos apsemtų.
- Įpilkite 2 valgomuosius šaukštus natūralaus obuolių acto į vandenį prieš verdant, tai padės ištraukti svarbius mineralus iš kaulų.
- Užvirkite iš lėto. Verdant mėsą sriubai užverdama greitai kad sultys ir skonis užsirakintų mėsoje, o kai verdamas sultinys norime, kad visos medžiagos ir skonis išeitų į vandenį, todėl užverdame iš lėto.
- Užvirus sumažinkite ugnį, nugraibykite putas ir virkite mažiausiai 6 valandas ant minimalios ugnies.
- Vištienos kaulus galima virti 24 valandas. Jautienos kaulus virkite 48 valandas ant mažos ugnies jei norite išgauti viską, kas juose yra vertingo.
- Galite pridėti daržovių, pavyzdžiui svogūnų, česnakų, morkų, salierų bei prieskonių dėl papildomos naudos.
Pagaminus sultinį jį nukoškite. Jam vėstant paviršiuje sukietės riebalų sluoksnis. Jis saugos sultinį, tad nuimkite jį tik kai ruošitės vartoti sultinį.
Asmeninė pastaba – mano vyras neskaitęs visos neįtikėtinos informacijos apie kaulų sultinio naudą kartais pabamba dėl to, kad man ilgai verdant kaulus tuo sultiniu prakvimpa visi namai. Verdant vien kaulus gal kvapas ir šiaip sau, bet jei pridėsite daržovių ir prieskonių jis bus kur kas malonesnis.

Skaidrus jautienos su kaulais sultinys
1 kg jautienos su kaulais
200 g minkštos jautienos
1 kiaušinio baltymas nuskaidrinimui
1 morka
Petražolės
Poras
1 svogūnas
10-12 kvapniųjų ir juodųjų pipirų
1-2 lauro lapeliai
3-3,5 litro vandens
Skaidriam sultiniui imama jautiena su kaulais (pusė kaulų, pusė mėsos) arba lygiomis dalimis jautiena su vištiena. Šiam sultiniui kaulai imami vamzdeliniai. Iš kitokių kaulų sultinys nebūna pakankamai skaidrus.
Į indą sudėti nuplautus, sukapotus kaulus, mėsą, užpilti šaltu vandeniu ir kiek galima greičiau užvirti. Kai užvirs, indą nudengti, nugraibyti putas ir virti iš lengvo 3-4 valandas, kol mėsa pasidarys minkšta ir nuvirs nuo kaulų. Verdant sultinį, reikia keliskart nugraibyti riebalus, bet sultinio nemaišyti, nes tada būna ne toks skaidrus.
Virimui įpusėjus, sudėti stambiai supjaustytas pakepintas (be riebalų) prieskonines daržoves. Nuo pakepintų daržovių sultinys įgauna gražią, gelsvai rausvą spalvą. Baigiant virti, sudėti pipirus, lauro lapus ir druską.
Geras sultinys į kurį sudedami priedai, turi būti visai skaidrus, gražios spalvos ir malonaus skonio. Jei išvirus sultinys nėra visai skaidrus, galima jį nuskaidrinti kiaušinio baltymu, sumaišytu su žalia malta mėsa.
Sultiniui nuskaidrinti malta mėsa paruošiama taip: žalią (kaklo ar blauzdikaulio) mėsą sumalti, užpilti šaltu vandeniu ( 100 g mėsos- 150-200 g vandens) ir palaikyti 1 valandą. po to į mėsą sudėti žalią kiaušinio baltymą, druskos ir gerai išmaišyti.
Į perkoštą ir iki 80 laipsnių pakaitintą sultinį sudėti paruoštą mėsą, dar papildomai pridėti pakepintų daržovių ir pavirinti apie 1 valandą, nugriebiant putas ir riebalus.
Bendrinti