Prieš pradedant kepti didkepsnį
Priėmus sprendimą, kokią mėsą pasirinkti didkepsniui, laikas pereiti prie kito žingsnio. Sūdyti ar nesūdyti? Tai yra klausimas, į kurį negalima atsakyti vienareikšmiškai. Tikrai neverta mėsos sūdyti ilgai, nes ji sukietės. Kiekvienas turi pats nuspręsti, ar jis nori tai daryti likus akimirkai iki kepimo, kepimo metu ar iškart po jo. Ką dar reikia žinoti?
Išimkite mėsą iš šaldytuvo likus 2 valandoms iki kepimo – ji turi būti kambario temperatūros.
Keptuvę reikia įkaitinti iki labai aukštos temperatūros. Didkepsniams geriausiai tinka keptuvė iš ketaus.
Skaniausieji šonkauliukai orkaitėje - tinkamas mėsos pasirinkimas, marinavimas ir ilgas kepimas
Šonkauliai
Šonkauliai įprastai perkertami į dvi dalis - nugarinės dalies šonkauliai yra trumpesni, apvalesni, o gaubiantys krūtinę - ilgesni, plokštesni. Kepimui tinka tiek trumpieji, tiek ilgesnieji šonkauliai. Trumpuosius šonkaulius geriausia kepti nepadalintus, juostomis po 10-13 šonkauliukų (jei šonkauliai mėsingi, šio kiekio turėtų pakakti 2 žmonėms). Ilgesnius šonkaulius patogiau padalinti, supjaustyti po vieną (vienam žmogui turėtų pakakti 3-4 šonkaulių, bet tai taip pat priklauso nuo šonkaulių storio, kiek mėsos ant jų palikta, to ar prie šonkaulių tieksite garnyrą).
Apvirimas
Šonkauliukus prieš kepimą galima apvirti, tai sutrumpina gaminimo laiką, bet ir šiek tiek pakeičia patiekalo skonį.
Šonkauliukus reikėtų užpilti šaltu vandeniu, įberti druskos, kelis pipirų grūdelius, porą lauro lapų. Vandeniui užvirus kaitrą sumažinkite ir virkite apie pusvalandį. Apvirtų šonkauliukų mėsa bus kiek sausesnė, tad juos vertėtų apkepti su skystu padažu ar marinatu.
Apvirtus šonkauliukus sumaišykite su skystu padažu (jo receptų rasite žemiau) ir palikite pasimarinuoti 15 - 20 min. Tuomet kepkite iki 180°C įkaitintoje orkaitėje, kepimo pabaigoje šonkauliukus dar kartą aptepkite padažu.
Apvirti rekomenduojama riebesnius, krūtininės dalies šonkauliukus, nes virimo metu dalis riebalų nutirps. Kita vertus, patiekalo skonis bus sodresnis, o mėsa dar minkštesnė, jeigu riebalams leisite nutirpti ilgo kepimo žemesnėje temperatūroje metu.
Marinavimas
Šonkauliukų mėsa yra kietoka, tad ją svarbu gerai išmarinuoti, o po to tinkamai iškepti. Šonkaulius marinuoti galima dviem būdais - įtrinti sausu prieskonių mišiniu arba marinuoti skystame marinate-padaže.
Antrasis būdas patogesnis, nes skysto marinato likučius vėliau galima naudoti šonkaulių glazūravimui, suteikiančiam jiems labai skanų, kvapnų, lipnų „apvalkalą“. Skysto marinato taip pat galima pasiruošti truputį daugiau ir jį patiekti kaip padažą prie jau iškeptų šonkauliukų. O sausas prieskonių mišinys tiks, jei šonkauliukų marinavimui neturite daug laiko, nes jo skonis intensyvesnis.

Kiti straipsniai
„Baltymai būtini raumenų augimui ir atstatymui, imuninės sistemos veiklai palaikyti bei įvairiems kitiems žmogaus organizmo procesams. Ši medžiaga taip pat labai svarbi fermentų ir hormonų gamybai. Be to, jautiena yra turtinga B grupės vitaminais: joje yra B12, B6, niacino (B3), riboflavino (B2) ir pantoteno rūgšties (B5). Jie yra būtini baltymų bei energijos gamybai, kraujodarai, nervų veiklai, sveikos odos, plaukų ir akių būklei“, – apie jautienos naudą pasakoja dr. E. Gavelienė.
Brandintos jautienos marinuoti nereiks
Norint pasigaminti skanią vakarienę ar palepinti svečius dar neragautais skoniais, nebūtina verstis per galvą. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, tam prireiks tik ant grilio iškepti paruoštos parduotuvėje įsigytos brandintos jautienos.
„Ši mėsos rūšis yra fermentuota, brandinta ir minkštesnė nei įprasta jautiena, todėl prieš dedant ant grilio jos neprireiks marinuoti, užteks apibarstyti druska ir pipirais bei kepti. Po kepimo rekomenduojama kepsnį įdėti į šiltą indą ir uždengti ar suvynioti į foliją, taip leidžiant mėsai „pailsėti“ po kepimo apie 1–2 minutes. Tokiu būdu ji bus dar sultingesnė. Brandinimo technologijos metu mėsa mažiausiai 21 dieną laikoma specialiame įrenginyje, 0–2 laipsnių temperatūroje, tai leidžia mėsai pašalinti visus nereikalingus skysčius, pakeisti savo struktūrą ir kiek suminkštėti“, – sako specialistas.
Kalbėdamas apie skirtingas jautienos rūšis, ekspertas pabrėžia, kad jos skiriasi tiek savo riebumu, tiek struktūra. „Išpjova yra dažniausiai vartojama jautienos dalis, kuri pasižymi išskirtiniu skoniu. Ji yra geresnės struktūros bei minkštesnė. Kalbant apie nugarinę reikėtų išskirti tai, kad ji gali būti šiek tie sausesnė. Tiesa, šių abiejų jautienos rūšių riebumas yra ganėtinai panašus. Kiek riebesnė jautienos dalis – antrekotas, todėl ją apkepti reikėtų kiek trumpiau. Iš esmės, visos jautienos dalys yra išskirtinės, tad jas derėtų rinktis pagal skonį”, – pažymi V. Nadzeika.
Ekspertas priduria, kad brandintos jautienos birželio 4–10 dienomis prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse įsigysite pigiau: kepsnių „Kitchen Me“ 220 ir 400 g pakuotės parduodamos net 30 proc. pigiau. Taip pat gausu nuolaidų ir kitai kepimui ant grilio skirtai mėsai bei žuviai bei populiariausiam vasaros garnyrui – daržovėms.
Gausu grilio akcijų
Norinčius pažinti tikrą natūralų brandintos jautienos skonį ir pasimėgauti išskirtinai kokybiškais produktais, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva siūlo rinktis „Selection by Rimi“ ženklu pažymėtus gaminius: „Šiuo ženklu pažymėtos prekės gaminamos iš geriausių, natūralios kilmės ingredientų, o specialiuose įvairių šalių tradiciniuose receptuose jos atsiskleidžia naujais skoniais. Produktai gaminami išskirtinėmis sąlygomis, išlaikant tradicijas ir atskleidžiant aukščiausios kokybės skonį bei aromatą.“

Jautienos steikas
Visi, valgantys mėsą, mėgstame gerą jautienos steiką, tik kaip jį iškepti tobulai. Galiu pažadėti, kad su šiuo receptu toks klausimas Jums daugiau niekada nekils ir tai taps vienu iš lengviausiai paruošiamų patiekalų.
Pagal šį receptą steikus kepu nuo neatmenamų laikų ir jis niekada nėra manęs pavedęs. Vienas niuansas-kuomet patiekalas nesusideda iš gausybės ingridientų, pageidautina, kad produktai būtų aukščiausios kokybės.
Steikams dažniausiai renkuosi sauso brandinimo (ne mažiau 35 dienų) jautienos išpjovą, bet esu kepus ir iš nebrandintos Angus veislės išpjovos-pavyko puikiai. Bet kokiu atveju, mėsos kokybė yra pagrindinis raktas į sėkmę.

Gaminimo eiga:
Orkaitę įkaitiname iki 200C.Visų pirma, mėsą iš šaldytuvo išimame likus minimaliai valandai iki kepimo, ji turi pasiekti kambario temperatūrą. Tuomet, su konditeriniu siūlu aprišame iš šonų, truputį paformuodami rankomis, kad steikas gautųsi vienodo aukščio (5-6 cm.) ir storio (7 cm.). Aprišimas siūlu padės mėsai tolygiai iškepti.
Mėsą gerai įtriname pipirais, druskos šiame etape NENAUDOJAME.Sausą keptuvę (be riebalų) įkaitiname iki aukštos temperatūros, maksimalios kaitros nereikia, nes mėsa svils, bet nekeps. Ant keptuvės steikus kepame po 3 minutes iš abiejų pusių.
Po to, mėsą perkeliame į orkaitę ir kepame dar apie 7 minutes, nevartome. Privaloma dalis: iškepusiems steikams reikia leisti bent 5 minutes pailsėti, t.y. išėmus iš orkaitės perkelti ant lėkštės, uždengti folija ir palikti ramybėj. Tuomet, barstome druska, dedame sviesto ar kitų padažų ir mėgaujamės.
Tobulas padažas tobuliems steikams
Keptuvės, kurioje kepė steikai jokiu būdu neplauname, kitaip ruošti šį padažą prasmės nebus. Nustačius vidutinę ugnį įpilame alkoholį ir leidžiame gerai nugaruoti, kol skysčio beveik visiškai neliks.
Dedame sviestą ir maišydami nugramdome prikepusius mėsos likučius, pilame grietinėlę, koservuotus pipirus, soją ir maltus pipirus. Maišydami leidžiame padažui keletą minučių pavirti, kol sutirštės, tuomet ragaujame ir pagal skonį beriame druskos.
Ant lėkštės, kurioje ilsėjosi steikai bus išsiskyrusios mėsos sultys, jas pilame į padažą ir dar kartą viską gerai išmaišome.


