Puikūs patiekalai iš liesesnės mėsos
Priešingai nei šoninė, pati liesiausia kiaulienos dalis yra išpjova, kuri visiškai neturi riebalų. Tai pailga mėsos juosta vidinėje stuburo pusėje. Ši raumenų grupė yra labai minkšta, nes beveik nedirbo, juose beveik nėra jokio jungiamojo audinio ar sausgyslių, išskyrus baltą plėvę paviršiuje. Ruošiant išpjovą, tereikia pašalinti šią plėvelę, supjaustyti riekelėmis, pabarstyti druska, pipirais ir iš karto galima kepti. Reikia labai saugoti, kad kepdama mėsa neperdžiūtų. Vidutinis kepimo laikas 4–5 min. iš abiejų pusių, viduje mėsa turi likti rausva.
„Norfos“ mėsinė ir produkcija / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.Viena iš populiariausių mėsos dalių yra ir kumpis, kuris turi palyginti mažai skiriamojo audinio bei riebalų. Kumpio mėsa geriausia tinka troškiniams, guliašui, iš jos gaminama malta mėsa, kurios prekybos centruose daugiausia nuperkama.
Kiauliena ir jos dalys: kokiam patiekalui kas tinka ir šefo karkos receptas
Jeigu mėgstate gaminti, tikriausiai žinote, kad norint iškepti gerą kiaulienos kepsnį, geriausia rinktis sprandinę. Ši dalis labiausiai tinka ir šašlykams. Tačiau kulinarinio pradžiamokslio etape ne vienam turbūt teko patirti ir visišką fiasko, kada ištrauktas iš orkaitės kumpis labiau priminė, liaudiškai tariant, pintį, nei valgomą daiktą.
Šaltinis:Projekto partneriai:
„Norfa“Kiaulienos kepsnys / 123RF.com nuotr.A a A + A - AtstatytiSkaitykite vėliauPranešti klaidąTemos: 3 „Mėsos ekspertai“ „Mėsininko patarimai“ „Norfa“
Kaip virtuvėje išvengti nesėkmių ir pasirinkti teisingą kiaulienos dalį savo patiekalui, pasakoja „Norfos“ prekybos tinklo vyr. mėsininkas Dainius Bartošius. Šie patarimai turėtų būti visada po ranka, kol įgusite ir mėsytę išmoksite atskirti net užsimerkę.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dainius BartošiusKiaulienos skerdenos puselė dalinasi į keturias pagrindines dalis: priekinę, nugarinę, šoninę ir galinę dalis. Visos šios dalys dar dalinasi į smulkesnės dalis, viso gaunasi apie 30 pavadinimų mėsos gabalėlių.
Priekinė dalis išpjaustoma į sprandinę, mentę, šonkaulių dalį, krūtinkaulį ir karką.
Iš nugarinės dalies gali būti pjaustoma nugarinė dalis be kaulo, nugarinė su šonkauliuku, nugarinė su lašinuku arba nugarinės kepsniai su kaulų.
Šoninė dalis, nupjovus nuo jos paslėpsnį, supjaustoma į smulkesnius šoninės gabalėlius arba nupjovus nuo šoninės odą su lašiniais, išpjaustomi šonkauliukai.
Iš galinės dalies gali būti išpjaustomas kumpis su kaulu, kumpis be kaulo, kumpis su lašinuku ir odele, kiaulienos kulninė dalis su kaulu arba be kaulo.
Kiekviena dalis dėl įvairios mėsos struktūros, riebalų ir skiriamojo audinio pasiskirstymo tarp raumenų pasižymi skirtingomis skoninėmis savybėmis. Dėl to tam tikros dalys naudojamos skirtingiems patiekalams gaminti.
Sprandinėje yra daugiausiai tarp raumenų pasiskirsčiusio riebalinio ir skiriamojo audinio, tai mėsą išlaiko sultingesnę. Iš sprandinės dalies gaminami kepsniai, šašlykai, kepami didesni jos gabalai.

Sunaudojamos visos kiaulienos dalys
Maisto gamybai panaudojami ir kiaulienos kaulai, iš kurių verdami sultiniai, mėsiškos sriubos. Riebesnės kiaulienos dalys – pažandė, paslėpsnis, lašinukai dažniausiai naudojami spirgučių spirginimui. Be spirgučių neparuošime padažo, kuriuo gardinamas lietuviškas kugelis ar cepelinai.
Be to, kiaulienos lašiniuose yra apie 60 proc. gyvybiškai svarbių nesočiųjų riebalų rūgščių, būtinų mūsų organizmui. Jos reikalingos endokrininei sistemai, stiprina imunitetą, padeda įveikti stresą, gelbėja nuo depresijos.

Paprasta lazanija su malta kiauliena
Gardžią lazaniją namuose paruošti visai nesudėtinga, ypač pagal puikų receptą! Šiame recepte ingredientų kiekiai skirti 2 - 3 porcijoms, todėl, jei norite paruošti daugiau lazanijos, atitinkamai didinkite ingredientų keikį.
