Prancūziški patiekalai: jautienos tartaras ir midijos su pomidorais, grietinėle
Virtuvėje suktis ir stalą puošti galime ne tik per šventes. Pasimėgauti paskutinėmis šių metų dienomis ir susikurti paprastą, bet elegantišką vakarienę namuose tikrai verta. O kas tam gali tikti geriau nei pasaulyje pamėgti ir savo kokybe išsiskiriantys prancūziški patiekalai? Vieno didžiausių Lietuvos prekybos tinklų konditerijos eksperto Thierry Lauvray teigimu – prancūzų virtuvė dažnam asocijuojasi su kokybe, o ir Vakarų pasaulyje ji yra tapusi tarsi gero, išlavinto skonio sinonimu.
Kaip pasakoja T. Lauvray, tradicinė prancūziška virtuvė formavosi nuo XVIII a. vidurio iki XX a. pradžios. Tuo laikotarpiu Paryžius po truputį virto ne tik meno, kultūros, bet ir gastronomijos meka.
Prancūzų virtuvėje vyrauja labai skirtingi skoniai: nuo subtilaus, švelnaus iki aštraus. Šios virtuvės patiekalai išsiskiria tuo, kad yra ganėtinai kaloringi ir tikrai aromatingi. Prancūziška virtuvė neįsivaizduojama be grietinėlės, sviesto, įvairiausių padažų, sūrių, duonos gaminių ir išskirtinių desertų.
Kaip ir Lietuvoje, atskiros Prancūzijos provincijos turi skirtingas, tik savo regionui būdingas tradicijas, o nuo jų neatsiejamas ir maistas. Ir nors virtuvės skirtumai šalies regionuose akivaizdūs, bendras visos prancūzų virtuvės bruožas – gausus daržovių naudojimas. Prancūzai savo virtuvėje dažnai derina bulves, salierus, baklažanus, įvairiausių rūšių svogūnus, česnakus.
Prancūzai iš kiekvieno produkto siekia išgauti kuo daugiau jo skonio savybių, todėl nenuostabu, kad jų virtuvėje – nesuskaičiuojama gausybė įvairiausių padažų.
Jautienos TARTARAS itališku stiliumi
Pažįstu žmonių, kuriems geriausias tortas yra tartaras! Tartarų, kulinarijos pasaulyje, galima sutikti pačių įvairiausių, vieną skaniausių su Martynu ragavome keliaudami po Pjemonto regioną Italijoje. Kelias dienas buvome apsistoję trumų sostine tituluojamoje Alboje, kur valgėme šviežiausią jautienos tartarą, jį kapojo ir ruošė prie mūsų akių, o ant jo viršaus užtarkavo šviežių trumų. Tai vienas iš tų patiekalų, kuriuos paruošti labai nesudėtinga ir sudedamųjų dalių nedaug, tik reikia išsirinkti pačią kokybiškiausią ir šviežiausią mėsą, tokią, kurią drąsiai galima būtų valgyti žalią.
Aš pasitikiu ir renkuosi Feel The Beef lietuvišką šviežią jautieną. Tartarui tinka tik geriausia iš geriausių mėsa, todėl pasirinkau 60 dienų bandintą jautienos išpjovą. Itališkas tartaras išsiskiria tuo, kad yra gardinamas šviežiai spaustomis citrinų sultimis, ypač tyru alyvuogių aliejumi, o apibarstomas kietojo itališko sūrio riekelėmis arba tarkuotais šviežiais trumais. Jei tartarą planuojate patiekti su šviežiais trumais, rekomenduoju paprastą alyvuogių aliejų iškeisti į alyvuogių aliejų su trumais, bus dar daugiau skonio. Šį patiekalą pagaminsite vos per 15 minučių, o skonio ir įspūdžio užteks ilgam. Tik svarbu, tartarą patiekite vos pagamintą, jis valgomas kuo šviežesnis. Nepamirškite prie jautienos tartaro pateikti šviežių gražgarsčių ir skrudintos čiabatos. Jei dar nesate bandę šio patiekalo ruošti namuose, dabar pati geriausia proga jį išbandyti!
Spausdinti

Prancūziški patiekalai mėgstami visame pasaulyje
Ir nors iš pirmo žvilgsnio ši virtuvė gali pasirodyti gana įmantri ir reikalaujanti daug pastangų bei darbo, T. Lauvray sako priešingai – įdėjus šiek tiek meilės ir kantrybės viskas yra įmanoma.
„Prancūzų virtuvė yra atnešusi daugumos pasaulio šalių gyventojų pamėgtus patiekalus: lietinius blynelius, taip pat įvairiausius daržovių ir mėsos troškinius, turbūt kiekvienas esame girdėję apie burgundišką jautieną, omletus, bulvių apkepus, įvairias sriubas ir salotas, karštus sumuštinius. Šiuos patiekalus tikrai nėra nei sudėtinga paruošti, nei gauti jiems reikalingų ingredientų“, – pasakoja T. Lauvray.
Žinoma, ekspertas prisipažįsta – šioje virtuvėje egzistuoja ir ypatingo pasiruošimo bei laiko reikalaujančių gaminių, tačiau toli gražu ne visi patiekalai yra sudėtingi ir, žinoma, ne tokie egzotiški kaip, pavyzdžiui, sraigės.
Prancūziški patiekalai išsiskiria kokybe ir skoninėmis savybėmis. „Surengę prancūziško maisto vakarą namuose sukursite elegantišką, šventišką, jaukią atmosferą. Tikiu, kad kiekvienam į savo namus yra smagu įnešti kitokios kultūros prieskonio, juolab dabar, kai negalime keliauti“, – teigia Thierry.
Namie galima pabandyti kelis paprastus receptus, kurie bent trumpam nukels į Prancūziją.
Receptas: Povilo Bužinsko jautienos tartaras
Jei svarstote, su kokiu patiekalu pradėti Naujuosius metus, siūlome išbandyti puikų jautienos tartaro receptą. Jo autorius - Šv. Ignaco Lojolos kolegijos studentas Povilas Bužinskas.
JAUTIENOS TARTARAS
INGREDIENTAI
Lengvai parūkyta jautienos išpjova pjaustyta mažais kubeliais 90g
Smulkiais kubeliais pjaustytas šalotinis svogūnas 25g
Pušų majonezas 25g
Rūginė duona 40g
Skrudintos kanapių sėklos 15g
Fermentuota slyva smulkiais kubeliais 15g
Vorčesterio padažas 5g
Putpelės kiaušinio trynys
GAMINIMO EIGA
Jautienos išpjova supjaustoma nedideliais kubeliais ir lengvai, trumpai parūkoma nedidelėj temperatūroj naudojant pušų spyglius.
Pagaminamas pušų majonezas, naudojant pušų infusiją (aliejų).
Paskrudinamos kanapių sėklos.
Turint visus paruoštus ingredientus, indelyje sumaišome jautieną, šalotinį svogūną, šiek tiek pušų majonezo, skrudintas kanapių sėklas, fermentuotą slyvą, vorčesterio padažą.
Pagardiname druska, pipirais ir šiek tiek alyvuogių aliejaus.
Pasiruošus tartarą, jį dėliojame į lėkštę naudojant apskritimo formelę.
Ant viršaus uždedame pušų majonezo ir putpelės kiaušinio trynį, papuošiame žalumynais. Patiekiama kartu su plonai pjaustyta šviežia rūgine duona.
DOMINUOJANTYS SKONIAI
Dūmingumas, pikantiškumas, rūgštumas, umami, sūrumas, tam tikras lengvumas, pušų aromatas, žemiškumas, miškingumas, skrudinimo skonia
Renkantis vyną reiktų visų pirma pagalvoti apie dūmiškai pušinį aromatą, kuris ne toks dažnas patiekaluose, todėl yra gera proga paieškoti įdomesnio vyno:
- Graikiška retsina, gaminama vyną paskanint pušų sakais. Šiais laikais yra labai aukštos klasės retsinos. Verta paieškoti. Gali tikti ir rožinė.
- Tęsiant rožinio vyno temą – paieškokite intensyvios spalvos, natūraliojo vyno filosofija remiantis pagaminta rožinio vyno iš „Merlot“ ar „Cabernet Sauvignon“, „Cabernet Franc“. Tokie daromi Bordo.
- Baltasis vynas turi būti intensyvus, kvapnus, svarus ir tuo pačiu truputį žoliškas. Todėl gerai būtų susirasti aukštos klasės „Sauvignon Blanc“ iš Bordo: Pessac Leognano, Gravo ar iš Medoko Grand Cru Classe šato.
- Raudonasis neturi būti per daug taniniškas, tačiau rūgšties turi nepritrūkti. Dūmo galima tikėtis iš vulkaniniame dirvožemyje augančių „Nerello Mascalese“ nuo Etnos šlaitų arba senu vynmedžių „Carignan“ iš Ispanijos, Čilės ar Prancūzijos pietų.