pints and crafts

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem ei est. Eos ei nisl graecis, vix aperiri elit

Get social:

Image Alt

Arklių Supirkimas Mėsai - Viskas, Ką Reikia Žinoti

Nuvarytus arklius suvalgo

Kol dalį Europos krėtė šokas dėl mėsos gaminiuose aptiktos arklienos, Lietuvoje nelegalai intensyviau supirkinėjo įvairaus amžiaus arklius. Jų mėsa netruko atsidurti ant užsieniečių stalo. Ir lietuviai, patys to nežinodami, suvalgė ne vieną toną arklienos.

Kol dalį Europos krėtė šokas dėl mėsos gaminiuose aptiktos arklienos, Lietuvoje nelegalai intensyviau supirkinėjo įvairaus amžiaus arklius. Jų mėsa netruko atsidurti ant užsieniečių stalo. Ir lietuviai, patys to nežinodami, suvalgė ne vieną toną arklienos, rašo „Lietuvos žinios“.

Didžiulis skandalas, kai keliose Europos Sąjungos (ES) šalyse patikrinus jautienos produktus juose buvo aptikta arklienos, kilo vasarį.

Švedijos maisto pramonės milžinė „Findus“ iš prekybos Prancūzijoje ir Švedijoje išėmė įvairių šaldytų maisto produktų. Didžiojoje Britanijoje iš parduotuvių dingo šaldyta lazanija paaiškėjus, kad gaminiuose net iki 100 proc. mėsos sudaro arkliena. Arklių mėsos jautienos produktuose buvo aptikta ir Vokietijoje. Net garsi bendrovė „Nestle“, savo gaminiuose taip pat radusi arklienos, produktus išėmė iš prekybos Ispanijoje ir Italijoje.

Lietuva buvo 22 ES valstybė, kurios prekybos tinkluose aptikta konservuotos arklienos. „Arkliena – ne nuodai, kai kuriose šalyse ji populiari ir prilygsta delikatesui. Bėda ta, jog nebuvo deklaruota, kad produktai pagaminti naudojant arklieną. Kitaip tariant, vartotojai buvo apgaudinėjami. Tačiau tie, kurie valgė šį falsifikatą, nenumirė. O suvalgė lietuviai nemažai“, – LŽ sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjo pavaduotojas, valstybinis veterinarijos inspektorius Gintautas Čereška.

Jo teigimu, nepaisant kilusio triukšmo, Lietuva toliau liko arklieną eksportuojančia valstybe. Tiesa, ne itin dideliais kiekiais, nes šiuo verslu mūsų šalyje užsiima vos keli asmenys.

Nelegalų netrūksta

„Brangiai superku įvairaus amžiaus arklius. Galiu pakeisti į gerą darbinį arklį“, „Brangiai perka arklius ir jų prieauglį“, „Perku arklius. Kaina – sutartinė“, „Perku arklius, parūpinu pasus“, – tokių skelbimų pastaruoju metu apstu įvairiuose Dzūkijos ir Suvalkijos laikraščiuose.

„Geriau juodą darbą dirbti, negu šiuo verslu užsiiminėti“, – LŽ sakė Žemaitijoje, Skuodo rajone, jau 12 metų arklių supirkimu ir arklienos eksportu į Italiją užsiimantis individualios įmonės savininkas Romaldas Kaubrys. Jo duomenimis, Lietuvoje tuo oficialiai verčiasi 7–9 asmenys, visi kiti – nelegalūs supirkinėtojai, perparduodantys gyvulius kaimynams lenkams.

Rekomenduojami arklidžių mikroklimato parametrai

Oro temperatūra: Netgi žiemą arklidės oro temperatūra tam tikru laipsniu turi atkartoti lauko oro temperatūrą
Oro santykinis drėgnis: 60-80%
Oro judėjimo greitis: mažiausiai 0,1 m/s
Anglies dvideginio koncentracija: Amoniako koncentracija: Sieros vandenilio koncentracija: 0 ppm

Grupinis laikymas.
Individualus laikymas.
Išmatavimai.

Pagrindiniai reikalavimai arklidžių konstrukciniams elementams: jie turi būti tokios formos, kad arkliai neužkliūtų ar nesusižeistų į aštrias ar išsikišusias dalis. Lubos turi būti tokio aukščio, kad arkliai, atmesdami galvą, nesusižeistų. Statant arklides dideliems arkliams lubų aukštis turi būti bent 1,5 x aukštis ties gogu, t. y. apie 2,70 m.
Reikalavimai grupiniam arklių laikymui:
Kuo mažesnė grupė, tuo vienam arkliui tenka daugiau ploto, daugiau išėjimų į mocioną, nesusidaro spūstis, hierarchijoje žemiau stovintiems arkliams yra galimybė pasitraukti.

Statant naujas arklides ar rekonstruojant senas reikia laikytis šių išmatavimų

1 pav. Visi išmatavimai nurodomi kaip santykis su aukščiu ties gogu (Wh) labai didelių arklių = 1,80 m; vidutinio didumo arklių = 1,67 m; ponių = 1,45 m

Ploto poreikis arklius laikant grupėmis

2 pav. Laikymas patalpoje be nuolatinio išėjimo į mocioną mažiausiai (2 x Wh) 2 kiekvienam arkliui (kaip ir laikant pavieniui). Pavyzdys: vidutinis aukštis ties gogu -1,67 m. Ploto poreikis = (2 x 1,67) 2 = 11,2 m 2 kiekvienam arkliui.

3 pav. Grupinis laikymas su šėrimo boksais ir nuolatiniu išėjimu į mocioną mažiausiai 3 x Wh 2 arkliui (neskaitant šėrimo boksų). Pavyzdys: vidutinis aukštis ties gogu: 1,67 m. Ploto poreikis = 3 x 1,67 2 = 8,4 m 2 kiekvienam arkliui.

4 pav. Grupinis laikymas su atskirais šėrimo boksais ir nuolatiniu išėjimu į mocioną mažiausiai 2,5 x Wh 2 arkliui. Pavyzdys: vidutinis aukštis ties gogu - 1,67 m. Ploto poreikis = 2,5 x 1,67 2 = 7,0 m 2 kiekvienam arkliui esant tinkamam išplanavimui, ploto normą galima sumažinti iki 20%.

5 pav. Šėrimo boksai. Šėrimo boksus rekomenduojama įrengti esant grupiniam laikymui su išėjimu į mocioną.
Šėrimo boksai gali būti tinkama priemonė individualiam šėrimui realizuoti. Plotis = 80 cm, poniams siauresni, ilgis su ėdžiomis = 1,8 x Wh = dideliems arkliams 3,25 m = vidutinio didumo arkliams 3,00 m = poniams 2,60 m. Boksų šonai neturi būti aklini.

Ploto poreikis arklius laikant pavieniui

6 pav. Atskiro bokso plotas: mažiausiai = (2 x Wh) 2 = dideliems arkliams apytikriai 13,0 m2 = vidutinio didumo arkliams apytikriai 11,2 m 2 = poniams apytikriai 8,5 m 2 bokso trumpiausios pertvaros ilgis turi būti mažiausiai = 1,5 x Wh = dideliems arkliams apytikriai 2,70 m = vidutinio didumo arkliams apytikriai 2,50 m = poniams apytikriai 2,20 m.

Arklių gerovė

Arkliai yra bandomis gyvenantys gyvūnai, kuriems yra būtini socialiniai kontaktai. Nesant tokių kontaktų, su jais bendraujant gali kilti problemų, be to gali atsirasti elgsenos sutrikimų. Vieno arklio laikymas be jokių kontaktų su kitais arkliais ar kitais gyvūnais, kurie gali būti socialiniais partneriais yra netinkamas. Kuo mažiau arklys turi socialinių kontaktų su kitais arkliais ar gyvūnais tuo daugiau jis turi kontaktuoti su žmogumi ir turėti kitų naudingų užsiėmimų. Tiek grupėmis laikant arklius, tiek pavieniui reikia atsižvelgti į jų socialinę sanklodą bei tarpusavio suderinamumą.
Kiek tai leidžia arklių laikymo tikslas ir jų tarpusavio suderinamumas, laikymo sistema arklių bendravimo galimybes turi kuo mažiau riboti. Laikant arklius pavieniui reikia užtikrinti bent tai, kad arkliai vienas kitą matytų, girdėtų ir užuostų. Apribojimai galimi tik tiems arkliams, kurie akivaizdžiai yra nesuderinami ar kyla pavojus jų sveikatai.
Per savo vystymosi istoriją arkliai išgyveno tik dėl savo greitumo, nuolatinio budrumo ir gebėjimo žvalgyti aplinką, tokios rūšies savybės turėtų išlikti ir ateityje.
Kad vyktų kumeliukų ir jaunų arklių socialinis vystymasis, jie turi būti auginami grupėse.
Kūno priežiūra. Kad arkliai jaustųsi gerai reikalinga pakankama jų kūno priežiūra. Ši priežiūra turėtų kompensuoti arklių natūralios elgsenos apribojimus ir jų laikymo įtaką. Arklius prižiūrintys žmonės įgauna jų pasitikėjimą ir atsiranda socialinių kontaktų galimybė. Priežiūros priemones reikia derinti su arklių laikymo sistema.
Kanopų priežiūra. Kumeliukus ir jaunus arklius reikia iš anksto pratinti prie kanopų priežiūros procedūrų. Kanopų būklę reikia reguliariai tikrinti ir, priklausomai nuo laikymo būdo, rūpintis, kad jos būtų sveikos. Nekaustytiems arkliams reikia kas 6-8 sav. tikrinti kanopų būklę ir susidėvėjimą bei esant reikalui jas tvarkyti. Jei kanopų būklė ar laikymo būdas to reikalauja, arklius reikia kaustyti.

Judėjimas.

Nepriklausomai nuo laikymo būdo, pašarai turi būti pakankamai kokybiški, tinkamos sudėties ir jų kiekis turi patenkinti konkretaus arklio poreikius. Peršėrimas yra toks pat kenksmingas kaip ir nepakankamas šėrimas. Pašarai ir vanduo higienos požiūriu turi būti nepriekaištingi.
Arklių virškinimo aparatas pritaikytas nuolatiniam maisto apdorojimui. Kad tinkamai vyktų virškinimas, arklių racione didžiąją dalį turi sudaryti stambieji pašarai. Jei neužtikrinamas nuolatinis tokių pašarų tiekimas, reikia jų duoti bent tris kartus per dieną.
Didesnį kiekį koncentruotų pašarų reikia sušerti per keletą kartų, ne mažiau kaip per tris.
Laisvėje gyvenantys arkliai du trečdalius laiko praleidžia ieškodami maisto ir ėsdami. Todėl ėdimui arkliams reikia duoti pakankamai laiko ir ramybės. Ėdimas atlieka ne tik maitinimosi funkciją, bet yra ir papildomas užsiėmimas.
Kreikiant šiaudais, jie turėtų būti geros kokybės, nes arkliai juos ėda kaip stambųjį pašarą.
Arklidėse bei ganyklose vanduo turėtų būti prieinamas visą laiką, arba arkliai iki soties turi būti girdomi mažiausiai tris kartus per dieną. Taip pat iš šaltesniais metų laikais ganyklose arkliai turi būti girdomi bent rytais ir vakarais.
Neapgalvotas šėrimas įvairiais skanėstais sutrikdo maitinimosi įpročius, sukelia arklių nerimą ir nepageidaujamą elgesį. Todėl minėti skanėstai gali būti duodami tik kokių nors mokymų, treniruočių ar darbo metu kaip paskatinimas.

Arklių kvėpavimo aparatas yra ypatingai jautrus dulkėms ir kenksmingoms dujoms. Todėl arklidėse reikia užtikrinti pakankamą šviežio oro tiekimą ir oro apykaitą. Dulkių, mikrobų ir kenksmingų dujų koncentracijos bei santykinis oro drėgnis turi būti tokio dydžio, kad nekenktų arklių sveikatai. Tai pasiekiama įrengus pakankamą ventiliaciją, tvarkingai kreikiant ir duodant nedulkančius pašarus.
Esant pakankamam kondicionavimui arkliai gali pakelti didelius temperatūros svyravimus. Pastovi temperatūra arklidėje nėra gerai, nes tokiu atveju nesilavina termoreguliaciniai arklių mechanizmai. Tokia stimuliacija pasiekiama jei ištisus metus arklidės oro temperatūra tam tikru laipsniu atkartoja lauko oro temperatūrą.

AGARAS, UAB

http://www.agaras.lt

Agaro g. 5, LT-41385 BALANDIŠKIŲ K., PABIRŽĖS SEN., BIRŽŲ R. - (450) 31458

Vertinti Skelbti atsiliepimą